Nekega dne se zjutraj zbudite nekako… utrujeni. Čeprav ste spali dovolj, vseeno čutite, da ste neprespani. Vaše razpoloženje je slabo, motivacija pa nizka. Najprej pomislite, da je za vami pač naporen teden in da se bo treba za vikend samo malo bolj odpočiti.
Toda, kljub temu, da si za vikend privoščite več spanja, se počutite še vedno enako. Brezvoljno, utrujeno, brez prave energije in motivacije.
Ko po nekaj tednih vaša utrujenost in brezvoljnost ne popustita najprej pomislite, da je morda kaj narobe z vašim zdravjem. Greste na zdravstveni pregled, a zdravnik ne najde ničesar. Kri je v redu, voda je v redu, vse je v redu.
Vi pa vseeno zelo jasno občutite izčrpanost, upadlo motivacijo ter zmanjšanje zanimanja za stvari. In potem končno pride trenutek spoznanja: da ste izgoreli.
Izgorelost…
Kaj vam pomaga, če smo nekaj let izjemno aktivni, a potem izgorite in nato potrebujete mesece ali leta, da se spet sestavite skupaj? Ko se boste sestavljali nazaj, v tem obdobju ne boste mogli delati.
Zato je mnogo bolje, da človek dovolj zgodaj prepozna, kaj se mu lahko zgodi. Ali pa prizna, da že ima prve znake izgorelosti. V tem primeru je namreč s pravim pristopom sanacija izgorelosti relativno lahko in hitra.
Kako lahko odpravite izgorelost?
Zdravnik ali terapevt vam bo svetoval različne oblike pomoči: počitek, blago športno aktivnost, dopust, morda kakšno zdravilo.
Nekateri zdravniki pa takšne ljudi napotijo na tečaj Transcendentalne meditacije. Ugled te starodavne metode je namreč med slovenskimi zdravniki zelo visok. Mimogrede, na mojih tečajih Transcendentalne meditacije je od vseh poklicev največ ravno zdravnikov.
Transcendentalna meditacija je namreč daleč najbolj raziskana in potrjena meditacija na svetu. Je tudi edina meditacija, ki je v medicinski stroki uradno priznana kot učinkovita. V ZDA jo zdravniki lahko uradno priporočajo svojim pacientom.
Zato je pred par leti dr. Radovan Starc, profesor na medicinski fakulteti v Ljubljani in kardiolog na UKC v oddaji Svet na ‘Kanalu A’ rekel, da je “Transcendentalna meditacija krasen primer, kako lahko neka komplementarna metoda preide v metodo uradne medicine.”