Včasih lahko kje zasledite trditev, da je meditacija nekaj tako zelo subjektivnega, da se tega nikakor ne da objektivno izmeriti.
To ni res. Vsaki duševni izkušnji ali stanju ustreza drugačno fiziološko delovanje. Ko ste jezni, je telo v drugačnem stanju kot pa kadar ste veseli. Kadar spite, telo deluje drugače, kot pa kadar smučate.
Če neka meditacija zares deluje in ni zgolj nekakšno umišljanje učinkov, potem se mora to zelo nedvoumno odraziti v spremenjenem načinu delovanja telesa.
Recimo, da vam na neki delavnici rečejo, naj si predstavljate, “da letite, da ste svobodni kot ptica, da ste brez skrbi in težav…”
Morda med vajo zares prepričate samega sebe in si predstavljate, da ste brez skrbi. A če bi izmerili delovanje vašega telesa bi ugotovili, da se v resnici ni pojavila nobena bistvena sprememba. Še vedno ste napeti, zaskrbljeni in polni misli. Še vedno imate visoko raven hormonov stresa. Bitje srca in krvi tlak se nista skoraj niš spustila. V resnici si torej samo predstavljate, da ste sproščeni, čaprav niste.
Če torej neka metoda zares učinkuje, lahko to dejansko in objektivno tudi izmerimo kot spremenjeno delovanje telesnih funkcij.
Spremembe med Transcendentalno meditacijo
Različna duševna stanja lahko precej natančno merimo z EEG (elektroencefalogramom). In zares meritve EEG pokažejo, da med Transcendentalno meditacijo možgani pričnejo delovati na zelo poseben način, ki ga ne opazimo pri drugih meditacijah ali v drugih duševnih stanjih.
Med Transcendentalno meditacijo se namreč aktivnost možganske skorje zelo intenzivno pojavi v območju alfa-1 EEG valov (okoli 8 Hz). Ti valovi se sicer pojavijo, ko možgani ne procesirajo nobene specifične vsebine, a so vseeno notranje budni. Alfa-1 valovi ustrezajo izkušnji zavesti sami po sebi, torej izkušnji osnovnega polja zavesti. To kaže, da je miselna aktivnost med Transcendentalno meditacijo zelo umirjena, a človek je v sebi povsem buden.